A KSH friss jelentése szerint a termék-külkereskedelmi egyenleg 204 millió euróval, közel 80 milliárd forinttal javult decemberben.
2023. február 08. 17:49
p
1
0
0
Mentés
A KSH február 8-án közzétett friss adatai szerint tavaly decemberben az export euróban számított értéke 12 százalékkal, az importé pedig 9,9 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 204 millió euróval (mai árfolyamon számolva mintegy 79,6 milliárd forinttal) javult.
Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 16 százalékkal, az importoldalon 23 százalékkal visszaesett. 2022-ben az export 19 százalékkal, az import pedig 28 százalékkal nőtt az előző évhez képest. (Az arányeltolódás főképpen az energiaárak robbanása miatt következett be.)
A termék-külkereskedelmi hiány 154 millió euró (61 milliárd forint) volt.
A kivitel 75 százalékát, a behozatal 67 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le.
2022 decemberében az egy évvel korábbihoz képest az export euróban számított értéke 12 százalékkal, az importé 9,9 százalékkal nőtt.
Novemberben az ipari termelés 2,9 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és havi szinten is 1,6 százalékos visszaesést mutatott. A lassulás fő oka a gyenge külső kereslet, miközben a belső fogyasztás is csak fokozatosan élénkül. Az építőipari projektek és az új nagyberuházások azonban hamarosan lendületet adhatnak az iparnak.
A zöld átállással új erőművek létesülhetnek itthon, a hazai napenergia-kapacitás bővítése rekordokat dönt, klímacélú vállalásainkat pedig már idő előtt teljesítjük. Nagyinterjúnk az energiaügyi miniszterrel ellátásbiztonságról, gazdasági versenyképességről, hálózatfejlesztésekről, energiaárakról.
Berlinnek új impulzusokra van szüksége: ha nem történik kedvező változás, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért akár húsz százalék fölé kerülhet.
Októberben a külkereskedelmi termékforgalom érdekes képet mutatott: az export csökkent, míg az import kismértékben bővült. A Makronóm Intézet gyorselemzése szerint az export visszaesését elsősorban a csökkenő külpiaci kereslet okozhatta. Ám Németországban kedvező jelek mutatkoznak, a nagy rendelések is inkább pozitív irányba húzzák a számokat. Az importot a fogyasztás növekedése támogatta. Az erősödő külső kereslet és a termőre forduló beruházások jövőre növelhetik az exportot.